Huvudkontoret
Värne Skog AB
Hällarydsv. 36, 574 93 Vetlanda
Tel 0383-513 50
info@varneskog.se

Uppsala-kontoret

Värne Skog AB
Ulls väg 29A
756 51 Uppsala

FSCE.jpg
PEFC.jpg

MEDARBETARE

Magnus Gunarsson

VD, Virkesinköpare

070- 874 02 97

magnus@varneskog.se




 

Rickard Moritz

Skogsvårdschef, Marknadsutv.

070-158 45 52

rickard@varneskog.se




 

Evelina Andersson

Virkesadmin (mammaledig)




 

Anna Runesson

Virkesadmin, Ekonomi

0383-513 50

ekonomi@varneskog.se




 

Staffan Moritz

Löner, HR-ansvarig

staffan@varneskog.se




 

Olle Fernström

Röjningsansvarig

070-529 55 11

olle@varneskog.se




 

Alfred Hansson-Böe

Planerare

072-513 50 93

alfred@varneskog.se




 

Lars Liljegren

Planerare

072-513 50 90

lars@varneskog.se




 

Erik Rohdin

Planerare

072-513 50 91

erik@varneskog.se




 

ENTREPRENÖRER

Anders Ivarsson

Röjning




 

Jon Månsson

Röjning




 


Skuggstyrelsen fungerar som rådgivande vid strategiska beslut och vägval. Den samlas en gång/kvartal. 

SKUGGSTYRELSE

Boo Sjöberg

Boo har arbetat med ekonomi i över 30 år och har varit ekonomiskt rådgivare i bolaget sedan starten 1989. 

 




 

 

Åke Andersson

Åke har sitt förflutna inom Domänverket, sedermera Sveaskog. Han har haft flera olika chefsbefattningar inom Sveaskog och har en gedigen kompetens och erfarenhet när det gäller virkesmarknad och handel. Han är även själv skogsägare. 

 




 

 

Bertil Lönnäs

Bertil har under många år arbetat som VD på Söderhamn Eriksson, ett världsledande bolag inom sågverksbranschen när det gäller tillverkning av sågverksmaskiner. Med sin kompetens och de många kontakter som Bertil har med sågverksägare, speciellt här i Sverige, har han skaffat sig stora kunskaper och erfarenheter inom branschen. Bertil är också skogsägare 

 




 

 

Helena Gunnarsson

Huvudägare sedan bolagets start 1989. 

 




 

 

Magnus Gunnarsson

Huvudägare och VD sedan bolagets start 1989.

 




 

 

Rickard Moritz

Delägare, Skogsvårdschef & Marknadsutvecklare.
Anställd sedan
2013.




 

John Gunnarsson

Delägare, verksamhetsansvarig för Värne Bygg.
Anställd sedan 2013.